Tallinna Teletorni uus ekspositsioon avab universumi saladusi

Aive Hiiepuu, Tallinna Teletorn | 25.11.2015

Tallinna Teletorn vahetas talveperioodiks välja oma põhiekspositsiooni ja koostöös Tartu Observatooriumi tippteadlastega loodi Teletorni unikaalne universumi teemaline ekspositsioon. Tegemist on meie teadlaste poolt spetsiaalselt Tallinna Teletornile loodud näitusega, kus on lisaks visuaalekspositsioonile ka põnev kogemus-tundmuslik osa.

plakat universum.jpg


Uus ekspositsioon kannab üldpealkirja „Elus Universum“ ja on huvilistele avatud 18. novembrist 2015 kuni 31. märtsini 2016.  
 
Kosmoseteadlaste poolt koostatud rahvusvaheline näitus on esmakordne sellelaadne Eestis. Näitusel tuuakse välja teaduse uusimad avastused kosmosevallas – alates tehnoloogiast kuni universumi mõistatusteni välja. Lisaks avaneb igal külastajal kohapeal võimalus testida güroskoopi ning esitada küsimusi ja saada vastuseid spetsiaalsetel näitust täiendavatel kohtumisõhtutel teadlastega.

Tallinna Teletorni juhi Riina Roosipuu sõnul on teletorn huvitava ekspositsioonikohana end juba tõestanud ja tal on suur heameel, et rahvusvahelisel tasandil tippteadlased olid nõus nö tõlkima põneva teadusharu populaarteaduslikku keelde ning avama seeläbi universumis peituvaid saladusi laiemalegi huviliste ringile.
 
Tartu Observatooriumi direktori Anu Reinarti sõnul olid nad Tallinna Teletorni ettepanekust, koostada nende majale spetsiaalne kosmoseteemaline populaarteaduslik näitus, meeldivalt üllatunud. Oma majas Tõraveres on nad näitusi korraldanud  juba alates 90-ndatest aastatest, kuid täismõõdus, kaasaja kosmoloogiat kajastavat näitust, ei olnud nad varem koostanud. „Meie teadlastele oli see huvitav väljakutse, kuidas panna inimlikus keeles kirja astronoomia põhitõed ja uusimad saavutused,“ kinnitas Anu Reinart. „Kuna hiljuti on toimunud erakordseid saavutused kosmosevaldkonnas, nagu asteroidil maandumine või elu võimaldavate tingimuste leidmine teistel planeetidel, siis pidasime oma missiooniks seda tutvustada kõigile .“
 
Kosmoseteadus ei ole ammu enam nišiteema, sest seal tehtud avastused mõjutavad meie igapäevast elu palju enam kui me arvatagi oskasime. Eesti on alates 1. septembrist 2015 Euroopa Kosmoseagentuuri liige ning see tähendab, et kuulume kõrgtehnoloogia arendamise tippseltskonda. Värskel näitusel kajastuvad nii Eesti tippteadlaste rahvusvahelise koostöö tulemused kui maailma uusimad avastused elu võimalikkusest kosmoses.  

Näituse valmimisele aitasid kaasa Anu Reinart, Heli Lätt, Antti Tamm, Elmo Tempel, Ilmar Ansko, Joel Kuusk Mihkel Kama, Mihkel Pajusalu Tartu Observatooriumist ja Alvo Aablo Tartu Ülikoolist.

Näituse produtsentideks olid Hälys Laanemäe ja Ivar Kaldam Tallinna Teletornist ning Heli Lätt Tartu Observatooriumist. Näituse kujundus ja teostus on Produktsioonigrupp OÜ-lt.

Näituse koostamisel on lisaks Tartu Observatooriumi ja Tartu Ülikooli teadustöödele kasutatud pilte ja videomaterjali Euroopa Komoseagentuuri (ESA), Euroopa Lõunaobservatooriumi (ESO), Ameerika rahvusliku komoseagentuuri (NASA) arhiividest. Ekspositsiooni on integreeritud ka Eesti kosmosehuvilise ja hobifotograafi Raivo Heina digitaalfotode näitus, kus tulevad esitlusele ka mitu esmakordselt avalikkusele tutvustatavat kosmosefotot. 

 Tallinna Teletorn (www.teletorn.ee) on ringhäälingu saadete edastamiseks ehitatud hoone, mis on Eesti kõrgeim ehitis – torni kõrgus on 314 meetrit. Sihtasutuse Tallinna Teletorn eesmärk on kvaliteetsete turismi-, kultuuri- ja vaba aja teenuste pakkumine Tallinna Teletornis ning Teletorni turundamine rahvusvahelise vaatamisväärsuse ja elamusturismi sihtkohana.  ekonstrueeritud  Teletorn taasavati 4. aprillil 2012. Tallinna Teletorn on The World Federation of Great Towers’i liige.

Lisainfo näituse kohta: www.teletorn.ee