Eesti allkirjastas liitumislepingu Euroopa Kosmoseagentuuriga

Tiia Lillemaa | 4.02.2015

4. veebruaril 2015 allkirjastas väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne Sulling Eesti liitumislepingu Euroopa Kosmoseagentuuriga (ESA). ESA täisliikmeks saab Eesti pärast leppe ratifitseerimist. 

Euroopa Kosmoseagentuuri liikmelisus avab Eesti ettevõtetele ja teadlastele uusi võimalusi koostööks Euroopa kosmosetööstuse suurfirmadega, olles nende partner ESA tellimuste täitmisel. Lisaks kohustuslikele ESA programmidele on Eestil võimalus osaleda ka valikprogrammides.

„ESA teadusprogrammis osalemine on liikmesriigile kohustuslik,“ täpsustas Eesti kosmoseuuringute keskuse, Tartu Observatooriumi direktor Anu Reinart. „Meie teadlased on liitumise ettevalmistusperioodil ESA Euroopa koostööriikide programmi raames aktiivselt osalenud nii Gaia, Euclidi kui Plancki missioonis, Maa seire programmides, samuti satelliittehnoloogia arenduses tänu eesti oma satelliidile ESTCube-1, mis lennutati orbiidile 7. mail 2013 kanderakett Vega pardal. Liitumine ESA-ga avardab kosmoseteadlaste tegevusvälja veelgi.“

Leping allkirjastati ESA peakorteris Pariisis. Tseremoonial osalesid ESA peadirektor Jean-Jaques Dordain, ettevõtlus- ja väliskaubandusminister Anne Sulling, Riigikogu liige Ene Ergma ja Eesti saadik Prantsusmaal Sven Jürgenson. Samuti võtsid tseremooniast osa Eesti kosmosebüroo ja Tartu Observatooriumi esindajad.

Eesti liitumine Euroopa Kosmoseagentuuriga sai alguse koostööleppest, mis sõlmiti 20. juunil 2007 Tallinnas. Kaks aastat hiljem, 10. novembril 2009 tugevdati sidemeid, mille tulemusel sai Eestist ESA koostööriik ning avanesid võimalused ESA tellimuste täitmiseks koostööprogrammi riikide programmi kaudu. Selles protsessis on Tartu Observatooriumi teadlased olnud aktiivsed osalejad ja tugevad partnerid meie tehnoloogia ettevõtetele.

Tartu Observatooriumi põhitegevus on teadus- ja arendustegevus, mis edendab teadust astronoomia, kaugseire ja kosmosetehnoloogia valdkondades. Osutame nimetatud valdkondade teadustööl põhinevaid teenuseid, oleme tunnustatud partner rahvusvahelises teadustöös ja tehnoloogia arenduses, koolitame noorteadlasi, toetame ettevõtlikkust ja avardame loodusteaduslikku maailmavaadet, et kaasa aidata ühiskonna ees seisvate väljakutsete lahendamisele.

Allikad:
Anu Reinart
http://www.esa.int/ESA
http://www.mkm.ee/et


Eesti liitumislepingu allkirjastamine ESA-ga 04.02.2015

Foto: ESA

Foto: ESA