Kristiina Verro bakalaureusetöö pälvis üliõpilaste teadustööde riiklikul konkursil I preemia

Tiina Liimets | 18.12.2015

17. detsembril 2015 tehti teatavaks Haridus-ja Teadusministeeriumi üliõpilaste teadustööde riikliku konkursi tulemused. Tartu Observatooriumi tudengi Kristiina Verro bakalaureusetööd „Noovajäänuki Nova Persei 1901 füüsikalised omadused” tunnustati sellel konkursil loodusteaduste ja tehnika valdkonnas esimese preemiaga. Töö kaitsti juunis 2015 Tartu Ülikoolis. Töö juhendajateks olid Tartu Observatooriumi teadur Tiina Liimets ja Kanaaride Astrofüüsika Instituudi teadur Romano L. M. Corradi Hispaaniast.

Kristiina Verro 2015

Kristiina bakalaureusetöö eesmärgiks oli uurida noovajäänuki GK Persei omadusi kasutades fotomeetrilisi ja spektroskoopilisi vaatlusandmeid. GK Persei uurimine on tähtis, sest tegu on astronoomias seni kõige kauem nähtava olnud noovajäänukiga. See on andnud võimaluse jälgida tema arengut pikaajaliselt ja põhjalikult, mis üldiselt noovajäänukite puhul on raskendatud nende väikese eluea ning madala heleduse tõttu. Põhiküsimuseks oli, kas noovajäänuk paisub optilises lainealas ebaühtlaselt, millele viitavad teiste lainealade vaatlused. Intrigeerivalt, oodatud ebaühtlast paisumist ei leitud.

Kristiina tehtud mõõtmised olid oluline osa mahukamast uurimusest, mis on avaldatud eelretsenseeritud teadusajakirjas The Astrophysical Journal (Liimets et al. 2012, ApJ, 761, 34).

„Ega ma poleks ilma Tiinata ning obsi toetava keskonna ja inimesteta midagi korda saatnud,“ arvas vastne preemia laureaat Kristiina Verro ise oma saavutusest.