1. septembrist 2015 on Eesti Euroopa Kosmoseagentuuri täisliige

Tiia Lillemaa | 21.10.2015

Eesti on kõige pisem Euroopa riik, mis agentuuri täisliikmeks sai. 

Liitumislepingu allkirjastamine ESA-ga 2015

Liitumine Euroopa kosmoseagentuuriga (European Space Agency, ESA) oli pikk protsess, mis algas 2007. aastal koostööleppega ning jätkus 2014. aastal põhjaliku auditiga, liitumisleppe allkirjastamisega tänavu
4. veebruaril ja leppe kinnitamisega Riigikogus. Seejärel saadeti dokumendid  hoiustamiseks Prantsuse välisministeeriumisse, kus on hoiul ESA kõigi liikmesriikide liitumisdokumendid.

Euroopa kosmoseagentuur on Euroopa riikide jaoks värav kosmosesse. Tegemist on iseseisva organisatsiooniga, mille missiooniks on kindlustada Euroopa kosmosealast arengut.

Euroopa Kosmoseagentuur saadab Rahvusvahelisse kosmosejaama oma astronaute, lisaks on agentuuril oma Korou kosmodroom Prantsuse Guajaanas. Esile võib tuua veel kahte suurt koostööprojekti Euroopa Liiduga - Euroopa oma sõltumatu positsioneerimissüsteem Galileo ja Maa kaugseire programm Copernicus.

Eesti kosmosebüroo juhi Madis Võõrase sõnul on sellel liitumisel Eestile kaks tähendust: esiteks sümboolne pool, millega Euroopa Kosmoseagentuur tunnustab Eesti tehnoloogilist, teaduslikku ja administratiivset võimekust. Teiseks mõju Eesti targale ettevõtlusele, sest liikmemaks, mida Eesti riik maksab, tuleb lõviosas tagasi tellimustena Eesti ettevõtteile. Esimestel aastatel on see eriti lihtne, sest kosmoseagentuur teeb Eesti ettevõtteile suunatud pakkumisi.

Eesti ettevõtete projektid asuvad suures osas tehnoloogilise võimekuse valmiduse skaalal kusagil keskpaigas, ja nüüd tekib neil võimalus kosmose jaoks välja arendatud seadmed ja tehnoloogiad siirdada maapealsesse majandusse. Kosmosetööstus on eksklusiivne ja kvaliteetne - kui ikka müomeetrit on kosmoses testitud, on see kindlasti täiendav müügiargument. Kosmosetööstus on ja jääb Eestile nišiäriks, kuid see on meie ettevõtete jaoks uste avamise võimalus. Meie ettevõtete ülesanne on leida õige seltskond ja teha nendega koostööd, et saada jalg ukse vahele. Lisaks saab nüüd iga Eesti kodanik kandideerida tööle Euroopa Kosmoseagentuuri vabadele töökohtadele.

Allikas: Eesti Kosmosebüroo, http://www.eas.ee/kosmos/et/eas-kosmosebueroo/uudised/artikkel/457-1-septembrist-on-eesti-euroopa-kosmoseagentuuri-taeisliige

Lisainfo: http://www.esa.int/About_Us/Welcome_to_ESA/Member_States_welcome_Estonia