Valguse festivalil Tõraveres tutvustati valguspõhiseid tehnoloogiaid

Tiia Lillemaa | 1.11.2015

31. oktoobril 2015 toimus Tõraveres Tartu Observatooriumi ruumides ja teleskoopide vaatluspargis valgust ning valguspõhiseid tehnoloogiaid tutvustav kogupere üritus „Valguse festival“.

valguse festivali plakat.jpg

Festivali eesmärgiks oli teadvustada külalistele valguse ja valguspõhiste tehnoloogiate olulisust meie kodus ning ühiskonna arengus. Üritusest sai osa ligi 1500 huvilist, keda oli mitmeid kordi enam kui oskasime oodata.

Avatud oli kogu observatooriumi maja. Huvilised said näha interaktiivseid ekspositsioone ning osaleda töötubades, mis aitasid mõista valguse olemust ja selle erinevaid kasutamisviise. Lisaks observatooriumi teadlastele – astronoomidele, kaugseire ja kosmosetehnoloogia spetsialistidele – tutvustasid valguse kasutusalasid Tartu Ülikooli Kliinikumi, Politsei- ja Piirivalveameti, Psühhobussi, AHHAA Teaduskeskuse ja Tallinna Teletorni esindajad. Esinesid muusikud.

Õhtu kulminatsiooniks sai Tõravere tähistaeva all toimunud rännak-lavastus “Valguse mets”, mille lavastas Jaan Ulst spetsiaalselt teleskoopide vaatlusparki. Lavastuse originaalmuusika autoriks oli Ardo Ran Varres ning valgusmaastiku kujundas Ringo Muhhin (Eventech). Rännak koosnes viiest pildist. Jalutuskäigul viidi publik valgustatud metsa, kus esinesid tantsijad, lauljad, muusikud ja tulemeistrid. Kõik lavastuse pildid oli eesti mütoloogia lugudest inspireeritud iseseisvad kunstilised tervikud.

 „Teadusasutusena on meie eesmärgiks kosmosevaldkonna ja sellega seotud tehnoloogiate tutvustamine, kuid seda ei pea tegema igavalt ega traditsiooniliselt. Mul on väga hea meel, et meie noorte idee tuua pimedal sügisajal teadmiste valgus looduse  ja muusika kaudu inimesteni, leidis realiseerimiseks nii palju toetajaid,“ selgitas Tartu Observatooriumi direktor Anu Reinart. „Loodame, et nii mõnigi observatooriumit külastav noor seob oma õpingud ja tuleviku kosmosevaldkonnaga,“ lisas Reinart.

Tartu Observatooriumil on kavas ka edaspidi korraldada avalikkusele inspireerivaid teaduspõhiseid üritusi.

Valguse festivali peakorraldaja oli Tartu Observatooriumi külastuskeskuse juhataja Heli Lätt. Festival oli osavõtjatele tasuta. Üritust toetasid Tartu Observatoorium, MTÜ Stellarium, Kultuurkapital, Nõo vald, Tartumaa Omavalitsuste Liit, Elva linn, AudioSky ja Enics.

Aasta 2015 on rahvusvaheline „Valguse ja Valguspõhiste Tehnoloogiate Aasta“
Lisainfo: http://valguseaasta2015.to.ee

Ürituse kajastus Facebookis: http://www.facebook.com/events/1697198440526242/