XII astronoomia lahtine võistlus

Tiit Sepp | 14.04.2016

blob
Gümnaasiumiõpilased ülesandeid lahendamas

10. aprillil toimus Tartus Physicumis XII astronoomia lahtine võistlus.

„Seekordne võistlus üllatas osalejate rohkusega, gümnaasiumiõpilaste arvestuses osales 19 ja põhikooliõpilaste arvestuses 14 õpilast,“ rõõmustab võistluse korraldaja Tiit Sepp

Astronoomia Lahtisel võistlusel tuli õpilastel kolme tunni jooksul lahendada väga erinevaid ülesandeid. „Näiteks tuli leida, kuidas gravitatsiooniläätse abil galaktikate parve kaaluda, arvutada tähtede liikumist, hinnata kui kiiresti jõuavad valgusosakesed Päikese seest tema pinnale ja palju muud ning Kuu kohta tulia rvutada nii seda kui suur ta paistab kui ka seda kui hästi ta pinnalt objekte saab näha,“ selgitab Sepp.

Gümnaasiumiõpilaste arvestuses oli edukaim Carel Kuusk (Tallinna reaalkool, 11. kl), kelle järgnesid Paul Kerner (Tallinna Tõnismäe reaalkool, 11. kl) ja Airon Johannes Oravas (Tallinna reaalkool, 11. kl). Põhikooliõpilaste arvestuses võitis Richard Luhtaru (Miina Härma gümnaasium, 9. kl), teine oli Kaarel Kivisalu (Tallinna reaalkool, 8. kl) ja kolmas Elis Sõõrd (Viljandi kesklinna kool, 9. kl).

Võistluse kõik tulemused on leitavad lehelt: http://www.teaduskool.ut.ee/et/ainevoistlused/astronoomia-lahtine

Sinna ilmuvad peatselt ka kõik ülesanded ja lahendused.

Võistluse tulemuste alusel moodustatakse Eesti võistkond augusti lõpus Tartumaal toimuvaks Eesti-Tšehhi maavõistluseks. Eesti-Tšehhi maavõistluse tulemuste põhjal moodustub omakorda Eesti koondis rahvusvaheliseks astronoomia ja astrofüüsika olümpiaadiks, mis toimub käesoleval aasta detsembris Indias.

Astronoomia lahtist võistlust rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldas TÜ teaduskool koostöös Tartu observatooriumiga.

Lisainfo: Tiit Sepp (žürii esimees) tiit.sepp@to.ee