Akadeemik Jaan Einasto annetas oma rahvusvahelise preemia uue põlvkonna teadlaste arenguks

Virge Tamme, Tartu Ülikooli pressiesindaja | 25.06.2013

20. juunil anti botaanikaaia alpinaariumis 28 üliõpilasele üle TÜ sihtasutuse stipendiumid koguväärtuses 38 040 eurot. Üritusel allkirjastati ka akadeemik Jaan Einasto rahvusvahelise stipendiumi fondi statuut, millega toetatakse astronoomia ja kosmosetehnoloogia alast teadustööd tegevaid noori teadlasi. Fondi asutamiseks annetas akadeemik Tartu ülikooli sihtasutusele 50 000 dollarit.

Jaan Einasto
Stipendiumi fondi statuudi allkirjastamine. Vasakult: Sten Luiga, rektor professor Volli Kalm ja akadeemik Jaan Einasto.

Kevadsemestri stipendiumide üleandmisel allkirjastasid akadeemik Jaan Einasto, rektor professor Volli Kalm ja TÜ sihtasutuse nõukogu esimees Sten Luiga Jaan Einasto rahvusvahelise stipendiumi fondi statuudi. Fondi eesmärk on edendada Eesti innovaatilist arengut, toetades astronoomia ja kosmosetehnoloogia alast rahvusvahelist koostööd Tartu ülikooli, Tartu observatooriumi ja teiste maailma ülikoolide ning teadusasutuste vahel ning toetades teadmiste populariseerimist noortes teadusliku maailmapildi kasvatamiseks.

Akadeemiku sõnul on talle oluline, et Eesti kujuneks koduks julgetele ja ettevõtlikele inimestele, kes suudavad arendada kõrgtehnoloogiat ja olla usaldusväärsed partnerid rahvusvahelises koostöös: „Kosmos on inspireeriv ja võimas. Olen vaimustatud oma noortest kolleegidest ja tudengitest, kes on saatnud orbiidile Eesti esimese satelliidi, uurivad tumeainet Universumis ja otsivad elu tekke saladusi. Inimkonna ees on veel nii palju saladusi ja väljakutseid, kuid me saame siin lahendustele kaasa aidata!“

Rahvusvahelise akadeemik Viktor Ambarzumjani preemiaga autasustab Armeenia president väljapaistvaid astronoome/astrofüüsikuid. Akadeemik Jaan Einasto sai selle 2012. aastal fundamentaalse panuse eest tumeaine ja Universumi suuremastaabilise struktuuri avastamisel.

Kevadisele TÜ sihtasutuse stipendiumikonkursile laekus ühtekokku 80 avaldust 11 eri stipendiumile. „Populaarseim stipendium oli sotsiaal- ja humanitaarvaldkonna naisüliõpilastele mõeldud Edith Reimani stipendium, kus konkureeris ühele stipendiumile 16 taotlejat,“ sõnab TÜ sihtasutuse tegevjuht Triin Vakker, lisades: „Üliõpilased võiksid kindlasti senisest julgemalt stipendiume taotleda. Järgmine võimalus selleks avaneb juba käesoleva aasta oktoobris, mil avatakse sügisene stipendiumide taotlusvoor.“

 

Täiendav info:

Triin Vakker, TÜ sihtasutuse tegevjuht, tel: 737 5852, e-post:triin.vakker@ut.ee;
Anu Reinart, Tartu observatooriumi direktor, tel: 51 93 89 89, e-post:reinart@aai.ee.