Eesti teadlased juhivad Euroopa uute Maa seire satelliitide tugimõõtmiste usaldusväärsuse tagamist

Anu Reinart, Tiia Lillemaa | 7.06.2016

Järgmise kahe ja poole aasta jooksul juhivad Tartu Observatooriumi teadlased rahvusvahelist meeskonda, kes töötab satelliitkaugseire mõõtmiste usaldusväärsuse tagamise nimel, korraldab mitmeid võrdlusmõõtmisi nii Tartu Observatooriumi uutes optikalaborites kui ka Vahemerel ja Atlandi ookeanil. Projekti FRM4SOC avakoosolek toimus ESA kosmoseteaduse – ja tehnoloogiakeskuses Noordwijkis.

FRM4SOC kick-off Meeting ESTECis 2016.05.26

Laborite ülesehitamiseks tehtud investeeringud ja kõrgel tasemel teaduskompetents on andnud Eesti teadlastele võimaluse näidata oma võimekust rahvusvahelises kosmosekoostöös.  See on esimene Eesti asutuse juhtimisel võidetud ESA avatud hanke leping.  Tartu Observatooriumi partneriteks selles vastutusrikkas töös on Euroopa juhtivad teaduskeskused National Physical Laboratory ja Plymouth Marine Laboratory Ühendkuningriigist, Royal Belgian Institute of Natural Sciences Belgiast ning pikaajalise kogemusega ettevõte ACRI-ST Prantsusmaalt.

Projekti ESA poolne tehniline koordinatoor Craig Donlon ütles, et Euroopa Kosmoseagentuur ja Euroopa Komisjon saadavad Coperncus programmi täitmiseks orbiidile kaheksa Maa seire satelliiti, mille mõõtmiste usaldusväärsus on vaja tagada maapealse tugivõrgustiku kaudu. Seetõttu on tegemist kaugseirerakenduste ja tehnoloogia arengu huvides väga olulise tulevikku suunatud projektiga. 

Pildil FRM4SOC meeskonna liikmed (vasakult): Joel Kuusk (TO, EST), Anu Reinart (TO, EST), Christophe Lerebourg (ACRI-ST, FRA), Craig Donlon (ESA), Andrew Banks (NPL, UK), Riho Vendt (TO, EST), Kevin Ruddick (RBINS, BEL), Tiia Lillemaa (TO, EST). Pildilt puuduvad Gavin Tilstone (PML, UK) ja Marc Bouvet (ESA).

Lisainfo:
Anu Reinart, direktor, anu.reinart@to.ee
Riho Vendt, teadur, laborite juhataja, FRM4SOC projekti juht, riho.vendt@to.ee

Samal teemal:
http://www.esa.int/Our_Activities/Observing_the_Earth/Copernicus/Sentinel-3/Estonia_s_first_contract_with_ESA_focuses_on_ocean_health