Eesti allkirjastas lepingu Sentineli satelliitide andmete kasutamiseks

Anu Reinart | 19.09.2016

13. septembril 2016 allkirjastati Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) peakorteris Pariisis EASi ja ESA vaheline leping, mille alusel hakkab Eesti saama Euroopa Liidu Maa kaugseire programmi Copernicus satelliitidelt pärinevaid satelliidipilte.

Sentineli_lepingu_allkirjastamine.jpg
Sentineli lepingu allkirjastamine 2016. Foto: ESA 

Copernicus programmi raames orbiidile viidud satelliidid Sentinel-1A, Sentinel-1B, Sentinel-2A ja Sentinel-3A lendavad üle Eesti vähemalt kaks korda nädalas, mis avab võimaluse maapeal toimuvate muutuste avastamiseks praktiliselt reaalajas. Sentinel-1 satelliitidel rakendatud tehnoloogia suudab Maa peal toimuvast teha fotosid ka läbi pilvede.

„Eesti leping ESA-ga Copernicuse andmete kasutamiseks tagab Eestile selgepiirilise andmete kätte saamise läbi süsteemi (Coll HUBi), mis on kommertsrakenduste tööle panemiseks ja turule toomiseks kriitilise tähtsusega," avas lepingu olulisuse Eesti jaoks Reach-U esindaja ja Tartu Obsevatooriumi koostööpartner Priit Anton. "Nüüd on võimalik luua Eesti ja lähiregiooni (Soome, Rootsi, Läti ja Leedu) kasutajate seisukohast lähtuv andmete platvorm, mis tagaks nii riigiasutustele kui ka kommertsteenuse pakkujatele stabiilse andmete voo,“ lisas ta.

Selliseid lepinguid sõlmib ESA ainult liikmesriikidega. ESA-sse mittekuuluvad Euroopa Liidu liikmesriigid saavad Sentinel satelliitide andmeid Euroopa Liidu jaotuskanalite kaudu, mis on alles loomisel. Lepingu allkirjastas ESA poolt ESA kaugseire valdkonna direktor Joseph Aschbacher ja EAS-i poolt Eesti Kosmosebüroo juht Madis Võõras. Eesti oli 12. riik, mis allkirjastas Sentineli satelliidiandmete kasutamise lepingu.

Tartu Observatooriumi teadlased on kaugseirealaseid teadusuuringuid viinud läbi juba aastaid, arendanud Copernicus andmetel põhinevaid algoritme mitmete rahvusvaheliste projektide abil (WATERS, GLaSS, FORMIT, MULTIPLY) ning koolitanud kasutajaid avalikus sektoris ja ettevõtluses.

Lisainfo: