Observatooriumit väisas The Economisti teadusajakirjanik Jason Palmer

Kairi Janson | 23.10.2017

13. oktoobril 2017 külastas Tartu Observatooriumit nädalalehe The Economist ajakirjanik Jason Palmer. Enne seda pidas Palmer Tartu Ülikooli aulas loengu teadusmeediast ja sellest, kuidas teadlased saavad meedia enda kasuks tööle panna.

Jason Palmer 2017

Observatooriumis arutleti koos meie nooorte teadlastega selle üle, kuidas ESTCube’i-sarnastest projektidest kasvavad järgmise põlvkonna teadlased ja tehnoloogid. Samas rõhutati, et observatoorium ei raja teed ainult satelliidiinseneridele, vaid ka muude tehnoloogiaalade- ja suundade teadlastele.

Palmeri visiit algas ringkäiguga terves majas observatooriumi astronoomiaalase töö ja eri laboritega tutvudes. Muuhulgas sai Palmer laboris proovida, kuidas teha põrutuskindluse katset ESEO (European Student Earth Orbiter) lauamudelil. Visiit lõppes Kaupo Voormansiku ja Palmeri jutuajamisega observatooriumi kaugseiretegevusest, milles osalesid ka Antti Tamm, Hendrik Ehrpais ja Riho Vendt.

Palmer saabus observatooriumisse pärast seda, kui oli Tartu Ülikooli aulas pidanud loengu „Kuidas teadusmeedia töötab ja kuidas see enda kasuks tööle panna“. Et näidata, kui oluline teadusplatvorm on meedia, tõi Palmer loengu algusosas näite Special Eurobarometeri 2013. aasta uuringust: teadusest ja tehnoloogiast on huvitatud üle poole eurooplastest, ent tunduvalt vähem neist tunneb, et on piisavalt informeeritud. Rohkem kui pooled eurooplased leiavad aga, et vaja on avalikku dialoogi.

Loeng oli suunatud eelkõige noorteadlastele ja käsitles teaduse meediasse jõudmise protsesse ning sellega seonduvaid ohtusid. Palmer jagas kasulikke näpunäiteid, kuidas tagada, et meedia kajastaks teadust kõige õigemini ja täpsemini. Tartu Ülikooli teaduskommunikatsiooni peaspetsialist Randel Kreitsberg pani loengu põhjal kirja kaheksa soovitust alustavale teadlasele. Nendega saab tutvuda siin: http://novaator.err.ee/637732/teaduskommunikatsioon-kaheksa-soovitust-alustavale-teadlasele.

Jason Palmer on The Economisti uudisterakenduse Espresso kaastoimetaja. Ta asus The Economisti teadus- ja tehnikakorrespondendina tööle 2014. aastal, seda pärast aastast enesetäiendust Knighti teadusajakirjanduse stipendiaadina Massachusettsi tehnoloogiainstituudis (MIT). Enne seda töötas Palmer viis aastat BBC teadus- ja tehnikareporterina. Palmer on endine füüsik, tal on doktorikraad Londoni Imperial College'ist.