Nooremteadurid tutvustasid koolilastele e-külalistundides observatooriumit ja ESTCube-2

Kairi Janson | 15.01.2018

10. ja 12. jaanuaril 2017 said Tartu observatooriumi nooremteadurid Maarja Kruuse ja Hendrik Ehrpais kätt proovida õpetajaametis ja anda programmi „Tagasi kooli“ raames e-külalistunnid. Kruuse rääkis, kuidas uurida tähti ning Ehrpais selgitas, kuidas töötab satelliit ESTCube-2.

Maarja Kruuse andmas \

Kruuse andis e-tunni 1.–3. klassi õpilastele. Ta kirjeldas, kuidas on astronoomia juurde jõudnud ning seletas õpilastele lihtsalt ja mõistetavalt, mis on galaktika ja millest see koosneb. Kruuse nentis, et galaktikad annavad uurimiseks väga palju eri võimalusi: kui tema ise uurib galaktikatevahelisi kauguseid, siis mõni teadlane vaatleb galaktikaid tervikuna või uurib hoopis sellesse kuuluvaid eri objekte.

Kruuse liikus observatooriumi alal ringi ja näitas, mida siin teha ja näha saab. Muuhulgas käis Kruuse suure teleskoobi tornis, kus temaga liitus Tõnis Eenmäe. Eenmäe tutvustas teleskoopi ja rääkis, mil moel sellega tähti uurida saab.

Kruuse e-külalistunni saab järele vaadata siit.

Ehrpaisi külalistund oli ette nähtud 10.–12. klasside õpilastele. Temagi alustas tundi sellest, mil moel temast ESTCube’i meeskonna liige sai. Ta rõhutas, et ESTCube’i osalistel peab olema hea probleemide lahendamise oskus, kuna kosmosetehnoloogia arenebki vaid vigade tegemise ja probleemide lahendamise kaudu.

Ehrpais viis vaatajad laborisse, et näidata, kuidas ESTCube-2 ehitatakse ja mil moel see töötab. Ta tutvustas satelliiti arvutis asuva prototüübi kujutise peal ja näitas, millised on teise ESTCube’i erinevused võrreldes esimesega. Peale selle näitas Ehrpais ESTCube’i missioonijuhtimisruumi ja selgitas, mida kujutab endast innovaatiline elektrilise päikesepurje tehnoloogia, mida ESTCube testib.

Ehrpaisi e-külalistundi saab näha siit.

Külalistunnid olid „Tagasi kooli“ meeskonna kink Eesti juubeliks. Kokku kingib „Tagasi kooli“ Eesti 100. sünnipäevaks 100 e-külalistundi ühiskonnas aktuaalsetel teemadel.

Foto: „Tagasi kooli“