Atraktsioonide park avati päikselise perepäevaga

Kairi Janson | 16.05.2018

Eelmisel sügisel valmis Tartu observatooriumis atraktsioonide park „Nähtamatu nägemine, tundmatu tundmine“. Park avati pidulikult perepäevaga, mis toimus päev enne emadepäeva, 12. mail 2018.

perepäev

„Kosmoseteaduses kasutatavad kauguste ja vahemaade suurusjärgud ulatuvad tuhandetesse miljonitesse meetritesse. Tartu observatooriumi õueala uued atraktsioonid annavad võimaluse universumit kaugemalt vaadata: planeet Maast eemalduda,“ ütles observatooriumi külastuskeskuse juhataja Tanel Liira. Pargis pakuvad põnevaid emotsioone suuruste skaala, päikesekell, vaatlusväljak ning päikesesüsteemi ja galaktika makett.

Peale atraktsioonide pargi sai perepäeval spetsiaalsete instrumentidega päikest vaadelda.  „Esiteks päikesevarjutuse prillidega, millega paistis Päike taevas nagu täiskuu, teiseks tavalise läätsteleskoobiga, millel olid nõrgendavad filtrid ja mille abil olid näha päikeseplekid, ning kolmandaks spetsiaalse vesiniku-alfa teleskoobiga, mis tõi esile Päikese protuberantsid,“ kirjeldas galaktikate füüsika ja kosmoloogia osakonna teadur Taavi Tuvikene.

Väljas said perepäevale tulnud ka terve perekonnaga orienteerumismängus osaleda, „maakera“ ja „ufosid“ lennutada ning luua ise GPS-kujundeid, näiteks tähtkujusid. Samuti korraldati perepäevalistele fotojaht.

Peahoones sai osa võtta töötubadest. „Rõõmustas, et nii suur rahvahulk kohale tuli, ja just hästi palju lapsi. Kõikidesse töötubadesse jätkus huvilisi ja inimesed tundsid end mõnusalt,“ sõnas Liira. Muuhulgas tutvustati kaugseiret, Euroopa Kosmoseagentuuri, eksoplaneete ja räägiti ESTCube’i lugu. Huvilised said näha galaktikate kokkupõrgete arvutisimulatsioone ja vaadata Tarmo Haua filmi „Virmalised“. Kogu päeva jooksul sai tutvuda kosmosetehnoloogia laborite ja teenustega.

Päeva saatis muusika ja tants. Esinesid näiteks nii rahva- kui ka rivitantsutrupp. Kõrvale tegid teiste seas pai Pille Lille Muusikute Fondi muusikud – Heino Elleri muusikakooli klassikalise laulu eriala õpilased. Kui möödunud aastal valmistas välilaval üles astunutele raskusi valik, kuhupoole esineda, et publiku poole olla, siis sel aastal esineti inimeste keskel ja publik oli kõikjal ümberringi. „Inimesed olidki tulnud piknikukorvide ja tekkidega kohale,“ märkis Liira.

Üles astus ka observatooriumi enda ansambel, Teaduste Akadeemia Tööpunalipu Ordeniga autasustatud Wilhelm Struve nimelise Astrofüüsika ja Atmosfäärifüüsika Instituudi vokaalinstrumentaalansambel Eesti, Maailma Naba. Liira nentis, et ansambel meeldis rahvale väga. „Aina imestati nende professionaalsuse üle,“ märkis ta.

Kokku väisas perepäeva ligi 500 inimest.

Perepäeval avatud atraktsioonide parki saab vaatama tulla igal ajal. Park on tasuta.

perepäev
perepäev
perepäev
perepäev
perepäev
perepäev
perepäev
perepäev
perepäev
perepäev
perepäev
perepäev
perepäev
perepäev